Review of: Snes9x EX+
Aplikacja:
Robert Broglia
Version:
Built: Jun 18 2021
Price:
Darmowa

Reviewed by:
Rating:
5
On 18 listopada 2021
Last modified:18 listopada 2021

Summary:

+ Bez problemu uruchomi każdą grę na SNES

+ Prosta w obsłudze

+ Zadziała na wszystkim

+ Posiada funkcje auto save

+ Można grać we dwie osoby

- Nie uruchamia gier spakowanych (Zip, RAR)

Konsole Super Nintendo Entertainment System(w skrócie SNES, lub Super NES) zna chyba każdy interesujący się retro, lub też emulacją. Dziś postaram się Wam drodzy czytelnicy przedstawić choć w pewnym stopniu ogrom jednego z najlepszych (o ile nie najlepszego), a z pewnością najtańszego (bo darmowego) emulatora tej wspaniałej 16 bitowej konsoli na system Android.

Jako taką ciekawostkę dodam, że za dzieciaka wiele ogrywałem gier właśnie z tej konsoli przy pomocy emulatora, 20 lat temu komputery osobiste nie należały do najpotężniejszych i to właśnie za sprawą Snes9x (wersja emulatora na PC/Windows) byłem w stanie zagrać w najbardziej kultowe produkcje dostępne na SNES’a, po tylu latach można zrobić to z poziomu telefonu całkowicie za darmo i bez grama reklam.

Snes9x EX+ bo taką nosi nazwę dzisiejszy bohater, co prawda dziś nie ma swojej premiery, ponieważ został wykonany przez Roberta Broglia już w roku 2011! Natomiast jest rozwijany do dnia dzisiejszego i posiada szereg różnego rodzaju opcji i funkcjonalności, z czego główną jest oczywiście odtwarzanie/uruchamianie gier z wspomnianej wcześniej konsoli SNES. I powiem szczerze, robi to naprawdę GENIALNIE!

Sposób rozpoczęcia przygody z programem jak i grami jest dość prosty, ot wchodzimy w Google Play, wpisujemy „Snes9x EX+”, pobieramy, uruchamiamy, naszym oczom ukazuje się oto taki obraz.

Sam interfejs wygląda dość spartańsko, lub jak kto woli został wykonany w prosty i przejrzysty sposób :). W tym miejscu wystarczy już nacisnąć przycisk „Load Game” i wybrać folder w którym znajdują się przez nas posiadane gry na konsole Nintendo w formacie „.smc” (gry co oczywiste, nie są w komplecie wraz z emulatorem, należy je „zdobyć” osobno, jednak w dzisiejszych czasach jest dziecinne proste, prawda?).

Jedną z mega dobrych i przydatnych funkcji programu Snes9x EX+ z całą pewnością jest wznawianie ostatnio zakończonej rozgrywki, jest to o tyle kapitalnym pomysłem akurat w wersji mobilnej emulatora, że w każdej chwili możemy wrócić do nagle zamkniętej gry spowodowanej np, telefonem od znajomych, końcem przerwy w szkole, lub zwyczajnie sprawdzeniem czegoś ważnego w sieci, prosta rzecz a cieszy.

Emulatorem Snes9x EX+ możemy sterować (pisząc te słowa, mam oczywiście na myśli grać 🙂 ) przy pomocy, samego wyświetlacza, telefonu, tabletu, lub też w bardziej przyjemny sposób, czyli rzecz jasna przy użyciu pada.

Po podłączeniu przed chwilą wspomnianego urządzenia (i jego wcześniejszej konfiguracji, w opcjach -> sekcji „Key/Gamepad Input Setup”), klawisze ekranowe znikają i możemy grać w nasze ulubione gry. Ale to jeszcze nie wszystko! Wyobraźcie sobie, że dzięki Snes9x EX+ możecie zagrać na takim małym smartfonie we dwie osoby! Oczywiście jeśli posiadacie co najmniej jeden kontroler, wtedy druga osoba gra przy pomocy klawiszy ekranowych, co na marginesie dodam że nie do końca jest aż tak wygodnym sposobem i jednak w tym przypadku polecałbym drugiego pada.

Co do urządzeń sterujących, przyznam że testowałem wraz z tą aplikacją dwa rodzaje, dwa pady od Xbox One (wersja S i X), oraz pada iPEGA 9068. W obu przypadkach nie było żadnych problemów z konfiguracją i graniem.

W emulatorze znajdują się również opcje odpowiedzialne za poprawę grafiki, i tak jak np. grając jeszcze kiedyś w gry z Game Boy Advance na PC lubiłem używać różnego rodzaju filtrów poprawiających obraz np. „Scale2x”, tutaj mamy również tą samą opcje, ponadto możemy zmienić „Aspect Ratio” z oryginalnego 4:3 do bardziej nowoczesnego np. „Full Screen”.

Co do samej emulacji gier, nie mam zastrzeżeń, nie było gry której nie uruchomiłem, i każda z tych gier działała bez zastrzeżeń, program nie jest wymagający, testowałem go na kilku urządzeniach: Samsung Galaxy Note 2, Samsung tab 3 10.1, Samsung Galaxy S5, Xiaomi Redmi Note 8 Pro, a nawet i Canal+ Box 4k. Na każdym działał idealnie. 

W tej chwili teoretycznie nie miałbym się do czego przyczepić „no ale”… jest coś co mi się trochę nie spodobało, mianowicie, emulator od jakiegoś czasu nie jest w stanie uruchomić gier „spakowanych” w formacie zip, czy rar. Nie wiem dlaczego, kiedyś było to jeszcze możliwe.

Ogólnie rzecz biorąc, i podsumowując emulator Snes9x EX+ mimo że wygląda banalnie prosto, posiada mnóstwo przydatnych i zaawansowanych opcji, w których każdy znajdzie coś dla siebie, nie jest wymagający, działa szybko nawet na ziemniaku z przed 10 lat i do tego posiada bardzo przydatną funkcje wznawiania gry, moim zdaniem tak przydatną w dzisiejszych czasach na urządzeniach mobilnych. Mogę go tylko polecić.

+ Bez problemu uruchomi każdą grę na SNES
+ Prosta w obsłudze
+ Zadziała na wszystkim
+ Posiada funkcje auto save
+ Można grać we dwie osoby
- Nie uruchamia gier spakowanych (Zip, RAR)
0 Likes
0 Dislikes