Samsung po raz kolejny stara się zawstydzić konkurencje, w tym przypadku informując świat o swoim nowym projekcie w postaci  8-rdzeniowego procesora zbudowanego w oparciu o architekturę ARM. Nowy układ Samsunga nosić ma nazwę big.little i ma być połączeniem diabelnie szybkiego 4-rdzeniowego (ale też bardzo energochłonnego) układu ARM Cortex  A15, z znacznie wolniejszym ale też o wiele bardziej energooszczędnym układem ARM Cortex A7. Całość zbudowana ma zostać w 28 nm procesie technologicznym, rdzenie układu A15 ustalono, że mają posiadać taktowanie na poziomie 1,8 GHz, natomiast A7 pracować z prędkością 1,2 GHz. Jak taki „tandem” ma działać na przyszłych smartfonach czy też tabletach?

W moim rozumieniu w podobny sposób jaki ma to miejsce np. w dzisiejszych laptopach posiadających dwa układy graficzne jeśli urządzenie będzie potrzebować silnego „zastrzyku” mocy do „akcji” włączą się 4-rdzenie A15, jeśli jednak nasze urządzenie będzie wykorzystywane np. do słuchania muzyki, pisania wiadomości tekstowych analogicznie rzecz ujmując procesor będzie wykorzystywać układ „little” czyli 4-rdzenie A7.

Niestety nie wiadomo dokładnie, kiedy przyjdzie nam spodziewać się pierwszych urządzeń opartych o układ „big.little” niepotwierdzone źródła wspominają coś o pierwszej połowie 2013 roku, ile w tym prawdy? niestety nie jestem w stanie stwierdzić, jednak mogę Was zapewnić, że jeśli pojawią się jakieś informacje na temat nowego 8-rdzeniowego układu od Samsunga informacje te znajdą się na AndroTTk.pl.

0 Likes
0 Dislikes