Na rynku w obecnej chwili pojawia (jak i pojawiło) się wiele pseudo „bezramkowców”. Fakt jest jednak taki, iż mimo wielu obietnic, ogólnego szumu, urządzenia te nie posiadają wyświetlaczy pokrywających 100% frontu. Za przykład weźmy chociażby taki topowy smartfon jak Samsung Galaxy S8, urządzenie to posiada ekran w około 83.6% pokrywający front. Jest to naprawdę spektakularny wynik, ale czemu skoro Samsung zdecydował się pozbyć fizycznego przycisku u dołu ekranu, nie był w stanie w 100% wypełnić przodu swojej „bestii” ekranem Super AMOLED? 

Odpowiedz jest prosta, mimo to nie aż tak łatwa do obejścia. Mianowicie, wyzwaniem jest umiejscowienie tego wszystkiego w co uzbrojony jest obecnie „sprytny telefon”, czyli przedniej kamerki, wszystkiego rodzaju sensorów, czy chociażby głośnika rozmów. Oczywiście, to wszystko można by obejść. O ile pamięć mnie nie myli. nawet taki głośnik rozmów, można by zastąpić jak miało to miejsce np. w przypadku Xiaomi Mi Mix poprzez ultra dźwięki (co na to powiedział by Batman! Uuu 🙂 ). Problemem w tym momencie są jak zwykle koszty produkcji, a co za tym idzie cena wyjściowa urządzenia. (Smartfony za 8 000 zł? Heh pewnie za 2-3 lata takich się doczekamy).

Co się okazuje, pewna Chińska firma pracuje (jak dotąd posiada makietę) nad takową konstrukcją o „niebanalnej” nazwie „Shanghai Full Screen”. Jak to działa i z czym to się je? Śpieszę z wyjaśnieniami.

Pamiętacie może „rozsuwane” telefony np. Samsung GT-S5200, tam po rozsunięciu mieliśmy dostęp do klawiatury numerycznej. Smartfon od oono działa na podobnej zasadzie, z tym że w tym przypadku poprzez rozsunięcie urządzenia, mamy dostęp do głośnika rozmów, przedniego aparatu i całej reszty…

Muszę przyznać, że jest to całkiem ciekawe rozwiązanie. Niestety osobiście, nie jestem do końca przekonany, na jak długo taki mechanizm byłby w stanie działać. Bo to że się wyrobi i będzie rozsuwał się mimowolnie, to tylko kwestia czasu. Druga sprawa, to zastanawia mnie wykorzystanie sensorów, np. światła, czy zbliżeniowego. Jeżeli miało by, to działać dopiero po rozsunięciu urządzenia (wnioskując z poniższego filmiku), to jakoś tego nie widzę… 

A co Wy o tym sądzicie? Takie rozwiązanie ma przyszłość?

0 Likes
0 Dislikes